Zbiorniki podziemne na deszczówkę – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Obecnie wiele osób nie wyobraża sobie życia bez własnego zbiornika na wodę deszczową. Tak niepozorny element wyposażenia ogródka jest w stanie znacząco wpłynąć na wysokość naszych rachunków, obniżając je. Dlatego koniecznie dowiedz się więcej o podziemnych i naziemnych zbiornikach na wodę. Z przyjemnością przybliżymy wszystkie zalety tego rozwiązania!

Czym są podziemne zbiorniki na wodę opadową i dlaczego warto je instalować?

Zbiorniki na deszczówkę, jak sama nazwa wskazuje, służą do zbierania i magazynowania wody opadowej. Wyróżnia się zarówno modele podziemne, jak i naziemne. Zazwyczaj są wykonane z wysokiej jakości ekologicznego polietylenu, dzięki czemu nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko naturalne oraz nie starzeją się. Zebraną w taki sposób wodę można wykorzystać do wszelkiego rodzaju celów gospodarczych, jak chociażby podlewanie roślin, dzięki czemu oszczędzasz wodę wodociągową i obniżasz swoje rachunki. Przede wszystkim z powodu oszczędności warto zainstalować przy swoim domu ziemny zbiornik na deszczówkę.

Zbiornik na wodę podziemny – korzyści z montażu

Zarówno podziemny, jak i ziemny zbiornik na wodę niosą za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim gromadzenie deszczówki jest bardzo ekologiczne. Wykorzystując wodę deszczową, oszczędzasz tę nadającą się do picia. Nie ma najmniejszego sensu, aby do podlewania ogrodu wykorzystywać wodę pitną, gdy deszczówka jest w zasięgu naszych możliwości. Inne propozycje na wykorzystanie deszczówki to mycie samochodu, sprzątanie lub spuszczanie toalety. Dlatego największą zaletą zbiorników na wodę w ziemi jest po prostu oszczędność i ekologia.

Rodzaje podziemnych zbiorników na deszczówkę

Jak już wspomnieliśmy, zbiorniki zazwyczaj są wykonane z polietylenu. Jest to wysokiej klasy tworzywo sztuczne, które zapewnia odpowiednią szczelność. Dzięki swoim właściwościom może być stosowane zarówno pod ziemią, jak i nad jej powierzchnią, dlatego wyróżniamy dwa rodzaje zbiorników: zbiorniki na wodę deszczową podziemne oraz naziemne.

Zbiornik do montażu podziemnego wkopuje się w ziemię, dzięki czemu jest on niewidoczny na pierwszy rzut oka w naszym ogrodzie. Z kolei naziemne pojemniki ustawia się w dogodnym miejscu na działce, ale zawsze może zostać on zasłonięty. Poszczególne podziemne zbiorniki na wodę deszczową różnią się od siebie też pojemnością, ale w naszej ofercie z pewnością znajdziesz taki, którego potrzebujesz. Pamiętaj, aby dobrać wielkość zbiornika, która będzie dopasowana do wymiarów Twojej działki. Warto sprawdzić, jakie wielkości proponują producenci, jak chociażby Garantia.

Wybór odpowiedniego zbiornika podziemnego do deszczówki

Zbieranie deszczówki niesie za sobą wiele korzyści, ale sam wybór zbiornika na wodę do wkopania może sprawić kłopoty. W końcu na rynku obecnie dostępnych jest tak wiele zbiorników podziemnych na wodę deszczową, że nie wiadomo, który wybrać. Jednak chętnie pomożemy również w tym zakresie.

Jak dobrać pojemność zbiornika podziemnego do swoich potrzeb?

Zbiorniki na deszczówkę podziemne powinny być dopasowane do wielkości działki. Przyjmuje się, że na każde 25 m2 ziemi powinien przypadać 1 m3 zbiornika. Wybierając zbiornik retencyjny na deszczówkę podziemny zwróć uwagę na jego pojemność, aby nie martwić się przelewaniem. Ciekawym pomysłem jest również wykorzystanie kalkulatora doboru pojemności. Takie narzędzie weźmie pod uwagę wiele czynników, które wpływają na wybór konkretnego podziemnego pojemnika na deszczówkę albo pojemnika na deszczówkę do ogrodu.

Pojemnik podziemny na deszczówkę – instalacja

Sama instalacja podziemnego pojemnika do zbierania wody deszczowej jest dosyć prosta, jednak trudniejsza niż w przypadku zbiorników naziemnych na deszczówkę. Ten drugi rodzaj zbiorników wystarczy postawić w odpowiednim miejscu i podłączyć do rury spustowej. Z kolei na zbiornik na wodę pod ziemię musisz stworzyć wykop. Powinien być on odpowiednio głęboki, pozbawiony ostrych krawędzi i mrozoodporny. Podczas umieszczania zbiornika w środku pamiętaj o wypoziomowaniu i stopniowym zasypywaniu. Następnie przejdź do podłączania rurociągów i sprawdź trwałość tych połączeń. Także rury muszą być odpowiednio głęboko wkopane, by nie zamarzały w czasie zimy.

Procedury zgłoszeniowe i wymogi prawne

Jeśli chcesz zainstalować zbiornik deszczówkę podziemny, to najlepszym pomysłem jest skontaktowanie się z lokalnymi władzami, które wyjaśnią całą procedurę zgłoszeniową. Pod tym względem prawo często się zmienia – niektóre zbiorniki wymagają zgłoszenia, a inne pozwolenia. Dlatego najbezpieczniej będzie dowiedzieć się więcej na ten temat „u źródła”.

Jak zamontować zbiorniki w różnych warunkach gruntowych?

Pojemnik na deszczówkę podziemny powinien być zamontowany w miejscu, w którym gleba odpowiednio przepuszcza wodę. W przeciwnym przypadku doprowadzi to do zalegania wody i tworzenia się błota. Dlatego zanim zamontujesz zbiornik na wodę do zakopania, to zleć przeprowadzenie analizy podłoża. Niemniej ważny jest poziom wód gruntowych i jego stabilność. Oczywiście warto jeszcze dowiedzieć się jaki zbiornik na deszczówkę będzie najlepszy dla Twojej posesji.

Eksploatacja i konserwacja podziemnych zbiorników na deszczówkę

Jeśli zdecydujesz się na zbiornik na wodę do ziemi, to pamiętaj, że wymaga on regularnej konserwacji. Częstotliwość czyszczenia zależy od wielu czynników, ale zaleca się wykonywać tę czynność chociaż raz w roku na wiosnę. Warto wziąć pod uwagę też ogólny stan wody, który może świadczyć o tym, że takie czyszczenie należy wykonać wcześniej. Wiele osób zastanawia się również, jak zabezpieczać zbiorniki w trudnych warunkach hydrogeologicznych? W naszym sklepie znajdziesz tani zbiornik na deszczówkę podziemny, który jednocześnie jest bardzo odporny (wysoka wytrzymałość na najazd ruchem kołowym) i niestraszne są mu niekorzystne warunki zewnętrzne. Posiadamy też ozdobne zbiorniki na wodę.

Łączenie systemów ogrodowych z automatycznym nawadnianiem

Takie zbiorniki do magazynowania i wykorzystania wody deszczowej można wykorzystywać m.in. do podlewania ogrodu. Posiadają one specjalną pompę i miejsce do podpięcia węża ogrodowego, dzięki czemu są świetnym punktem poboru wody w czasie suszy (i nie tylko, bo również w czasie wzmożonych opadów). Dzięki takiej inwestycji zmniejszysz zużycie wody w swoim gospodarstwie domowym. Oczywiście taki zbiornik możesz również podłączyć do systemu automatycznego nawadniania ogrodu.

Jeśli interesuje Cię na deszczówkę zbiornik podziemny, bądź masz pytania dotyczące ceny, gwarancji lub jego posadowienia, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszą firmą. Oferujemy szeroki wybór zbiorników w atrakcyjnych cenach, dzięki czemu każdy zainteresowanie znajdzie u nas produkt dla siebie. Zapewniamy najwyższą jakość naszych produktów i profesjonalne wsparcie pozakupowe. Zachęcamy do zakupów i zadawania pytań!