Jaki wybrać zbiornik na deszczówkę? Dobierz odpowiednią pojemność zbiornika!

Zbiorniki na wodę deszczową cieszą się niemalejącą popularnością już od wielu lat. Nic w tym dziwnego, bowiem są rozwiązaniem ekologicznym i sprawiają, że rachunki za wodę stają się znacznie niższe. Jednak przed instalacją takiego zbiornika należy się poważnie zastanowić, jaki zbiornik na wodę deszczową wybrać. Do wyboru jest wiele rodzajów, pojemności, ale również firm produkujących takie pojemniki na deszczówkę, przez co trudno zdecydować się na konkretny produkt. Z tego powodu chętnie podpowiemy dziś, jaki zbiornik na deszczówkę wybrać, aby spełnił on wymagania.

Czym jest zbiornik na deszczówkę?

Zanim przejdziemy do tego, jak dobrać zbiornik na wodę deszczową, warto dowiedzieć się o nich więcej. Ich głównym zadaniem jest zbieranie wody deszczowej, która następnie może być używana na wszelaki sposób. Zazwyczaj deszczówkę wykorzystuje się do podlewania ogrodu, ale także do sprzątania, mycia samochodu czy spuszczania toalety. W taki sposób można znacząco obniżyć swoje rachunki za wodę, poprzez ograniczenie zużycia wody pitnej.

Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?

Wyróżnia się naziemne i podziemne zbiorniki na deszczówkę. Oba te rodzaje działają w ten sam sposób – służą do magazynowania wody opadowej. Jednak zbiorniki na deszczówkę podziemne, jak sama nazwa wskazuje, należy wkopać w ziemię. Dzięki temu są one niemal niewidoczne na działce, więc nie zaburzają estetyki ogrodu. Z kolei zbiornik naziemny można postawić w dowolnym miejscu, bez wcześniejszego wykopu. Jest to zdecydowanie łatwiejsze rozwiązanie, ale taki naziemny zbiornik często należy w jakiś sposób ukryć, by nie rzucał się w oczy, albo wybrać ozdobny zbiornik na wodę.

Dlaczego warto korzystać ze zbiornika na deszczówkę?

Zarówno podziemny jak i naziemny zbiornik służą do gromadzenia wody opadowej. Wykorzystując deszczówkę w swoim domu i ogrodzie zadbasz zarówno o aspekt ekologiczny, jak i finansowy. Jest to znaczna oszczędność wody, która przekłada się na wysokość rachunków. Ponadto w przypadku przerw w dostawie wody, Twoje gospodarstwo domowe będzie miało pewien zapas. Zatem najważniejsze korzyści z posiadania takiego zbiornika to ekologia, oszczędność i niezależność.

Jaki powinien być zbiornik na wodę opadową?

Zatem jaki pojemnik na deszczówkę wybrać? Przede wszystkim powinien być on dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb. W przypadku zbiorników znaczenie ma zarówno jego pojemność, ale także rodzaj i materiał wykonania. Dlatego chętnie przeprowadzimy Cię przez cały proces wyboru zbiornika, dzięki czemu zadecydujesz, który będzie dla Ciebie najlepszy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze zbiornika?

Wybierając zbiornik na deszczówkę musisz wziąć pod uwagę:

  • materiał, z jakiego jest wykonana beczka,
  • rodzaj zbiornika,
  • pojemność zbiornika na deszczówkę (ile litrów wody może się w nim zmieścić).

Materiały używane do produkcji zbiorników

Niezależnie od tego czy zdecydujesz się na zbiornik na deszczówkę naziemny, czy podziemny – powinien być on wykonany z najwyższej jakości materiałów. Zalecamy pojemniki na wodę deszczową z tworzyw sztucznych, które wykazują bardzo dużą trwałość i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne. Takie zbiorniki do zbierania deszczówki zwykle są wytwarzane z polietylenu, który sprawdza się doskonale także w przypadku magazynowania wody pitnej. Nie powinny być one przezroczyste, ponieważ dostające się do źródła wody promienie słoneczne mogą spowodować powstawanie glonów.

Jaki zbiornik do deszczówki wybrać – naziemny czy podziemny?

Jeśli zależy Ci na dużym zbiorniku na deszczówkę, lepszym wyborem będzie ten podziemny. Pojemniki do zakopania w ziemi zazwyczaj mają większe pojemności i nie rzucają się w oczy. Z kolei naziemne zbiorniki są łatwiejsze w montażu i konserwacji, ale nieco mniejsze. Nie bez znaczenia pozostaje również rozmiar Twojej działki, jej rodzaj i oczekiwana wielkość zbiornika na deszczówkę. Pamiętaj, aby zawsze zbiornik dostosować do swoich potrzeb oraz całego gospodarstwa domowego.

Jak duży powinien być zbiornik na deszczówkę?

Ile powinien mieć zbiornik na deszczówkę? Przyjmuje się, że na 25 m2 miejsca, w którym pobieramy deszczówkę, powinien przypadać 1 m3 pojemności zbiornika. Zazwyczaj przy wyliczeniach bierze się pod uwagę powierzchnię i stopień nachylenia dachu, ale nie jest to jedyne miejsce, z którego pobiera się deszczówkę. Warto podkreślić, że większa objętość zbiornika nie przyniesie większych korzyści dla gospodarstwa domowego. Co więcej, może dojść do niedostatecznego odpływu wody do kanalizacji deszczowej. Dlatego zastanawiając się, jaki duży zbiornik na deszczówkę wybrać, powinno się dokładnie obliczyć, jaka pojemność będzie odpowiednia do naszych potrzeb. Większe zbiorniki, niż jest to nam potrzebne, nie mają sensu. Nie bez znaczenia są też średnie opady w naszej okolicy. Dla dachu o powierzchni 100 m2 pojemność zbiornika można policzyć, mnożąc tę powierzchnię przez średnie opady deszczu.

Jaki zbiornik na deszczówkę jest najlepszy?

Zawsze należy kupić zbiornik, który spełni oczekiwania naszego gospodarstwa domowego. Najlepszy zbiornik to taki, który jest dopasowany do wielkości miejsca, z którego pobieramy wodę, został wykonany z najwyższej jakości materiałów i pasuje nam pod względem estetycznym. Jeśli jednak nadal poszukujesz idealnego produktu, to koniecznie odwiedź nasz sklep i skontaktuj się z nami. Z przyjemnością podpowiemy, jaki zbiornik na wodę do domu wybrać, jakie opcje posiada producent Garantia i jaki pojemnik na deszczówkę do ogrodu będzie odpowiedni.

Proces instalacji zbiornika na deszczówkę

Wiesz już, jak duży zbiornik na wodę wybrać. Po zakupie przychodzi czas na jego montaż i o ile zbiornik na deszczówkę naziemny wystarczy po prostu postawić pod rynną, to podziemny wymaga nieco więcej pracy. Dlatego po wyborze samego zbiornika warto dowiedzieć się, w jaki sposób go zainstalować. A jeśli interesuje Cię, jakie są wymagania przestrzenne dla zbiorników podziemnych, to koniecznie skontaktuj się z nami.

Jak przebiega instalacja zbiornika?

Zanim przejdziesz do montażu zbiornika, wybierz miejsce, w którym ma się on znajdować. Lokalizacja ma ogromne znaczenie i wpływa nie tylko na komfort użytkowania zbiornika, ale także jego skuteczność. W przypadku podziemnych zbiorników niezbędne jest przygotowanie wykopu, umieszczenie w nim zbiornika i prawidłowe wypoziomowanie go. Na sam koniec należy podłączyć wszelkie niezbędne elementy zbiornika, jak pompa, rury spustowe, dopływ i odpływ. Umożliwi to wygodny dostęp do zgromadzonej wody.

Wykorzystanie deszczówki zebranej w zbiorniku

Propozycji na wykorzystanie wody ze zbiornika jest wiele. Niezależnie od ilości wody, którą zgromadziliśmy, warto podlewać nią rośliny, myć samochód bądź sprzątać. Istnieje wiele korzyści z posiadania zbiornika na deszczówkę, ale przede wszystkim są to ekonomiczne i ekologiczne aspekty. W przypadku nadmiaru wody deszczowej umożliwiają one również jej odprowadzenie. Dlatego najlepiej wybrać zbiornik ogrodowy, który dopasowany będzie do naszych oczekiwań. Jeśli nadal zastanawiasz się, jaki zbiornik podziemny na deszczówkę wybrać, koniecznie sprawdź naszą ofertę.